Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 195173
This spacious ranch style home plan features an open living area, large master suite, and a triple car garage. Tray ceilings decorate and open up the living areas and Master Suite making the plan perfect for the comfort of day to day living as well as for entertaining friends and family.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 2748 | 9' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Garages | Three Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | One Story Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 2748 |
| Width | 89' 0" |
| Depth | 63' 0" |
| ArchitecturalStyles | Colonial and New England, Country Style House Plans, Craftsman House Plans, Ranch Style House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Stone Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 20' 0" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Secondary Roof Pitch | 3/12 |
| Foundation Types | Crawlspace |